Gingiviti i parodontopatije

Gingiviti

Zubno meso nije više bledoroze boje i ne prijanja čvrsto uz zub. Javlja se krvarenje tokom pranja i neprijatan miris. Ako se javite u ovoj fazi, promenite tehniku pranja zuba po našem savetu, uklonimo dentalni plak i kamenac ultrazvučnom tehnikom uz obavezno poliranje, simptomi upale prestaće bez posledica.

 

Ovo se posebno odnosi na trudnice i osobe s dijabetom.  Kod dijabetičara su bolesti desni zastupljene veoma često, kao i teže forme parodontopatije. Oboljenja gingive mogu da budu pogoršana tokom puberteta, trudnoće, endokrinih poremećaja, kao i uzimanja određenih lekova (nifedipin, hidantoin, ciklosporin, oralni kontraceptivi). Dokazana je i veza nelečene parodontopatije s kardio-vaskularnim oboljenjima, kao i problemima u trudnoći.

Promene na gingivi i ostaloj sluzokoži
koje nisu uslovljene lošom higijenom i dentalnim plakom

Najčešće su to:

 

– afte
– promene izazvane herpes simplex virusima
– oboljenje izazvano gljivicom iz roda kandida
– mukokutana oboljenja, od kojih je lichen planus najčešći
– kao i alergije na sredstva za održavanje higijene ili stomatološke materijale.

 

Najbitnije je pregledati pacijenta, uspostaviti dijagnozu i odagnati strah. U lečenju se i laser pokazao veoma efikasnim u smanjenju bola i skraćenju dužine trajanja afti i virusnih infekcija.

Sve promene beležimo intraoralnom kamerom, što nam olakšava praćenje efekata lečenja.

 

I znajući sve to BIODENT se trudi da naši pacijenti shvate povezanost i međusobni uticaja oralnog i sistemskog zdravlja.

Ako dobro održavate higijenu, dovoljno je dva puta godišnje da uklonite kamenac i prekontrolišete oralno zdravlje.

Parodontopatija − tihi ubica zuba

Ako se upala desni ne izleči, bolest napreduje i prelazi u parodontopatiju, što znači da se razgrađuje zubna kost nepovratno.  Ako se ovo oboljenje ne leči, sigurno vodi u gubitak zuba.

 

Veoma smo zadovoljni rezultatima koje postižemo u lečenju parodontopatije. Dijagnozu postavljamo na osnovu pregleda pacijenta, merenja dubine džepova i rendgen snimka.

 

Blagi simptomi parodontopatije su:

 

– neprijatan zadah
– promenjena boja i veličina zubnog mesa između dva zuba
– zapadanje hrane između zuba
– krvarenje pri pranju, kao i spontano krvarenje
– ogoljen koren zuba
– osećaj trnjenja ili stranog tela.

 

Pacijenti ih često ne uoče ili im ne pridaju značaj, pa bolest prelazi u ozbiljniji stadijum. Bol u toku parodontopatije javlja se tek pri njenim komplikacijama. Pri  pregledu se vidi povlačenje desni, pritiskom na gingivu dobija se gnojni sadržaj i primetno se zub klati.

 

Nažalost, praksa pokazuje da se pacijenti najčešće javljaju kada bolest već uznapreduje, zbog bola ili pomicanja zuba.

Upotreba lasera je veoma siguran postupak.

Lečenje

Treba lečiti i nadoknaditi tkivo koje je izgubljeno.

 

U zavisnosti od težine parodontopatije, lečenje počinje od klasičnog načina, koji podrazumeva uklanjanje kamenca i konkremenata, čime stvaramo uslove za obnavljanje tkiva. Dalje lečenje zavisi od stadijuma u kome se nalaze određeni zubi. Nastavljamo laser-terapijom, kojom sterilišemo džepove, a sve to olakšavamo upotrebom dezificijenata i ponekad upotrebom antibiotika.

 

U našoj  specijalističkoj ordinaciji lečimo parodontopatiju kako klasičnim, tako i hirurškim načinom.

 

U toku lečenja koristimo diodni laser, specijalno konstruisan za rad u mekim tkivima. Ovaj laser pruža komfor i pacijentu i terapeutu, jer obezbeđuje rad bez krvi, skraćuje vreme lečenja i smanjuje upotrebu antibiotika. Laserskim zracima uništavamo 99% bakterija u parodontalnom džepu, i stvaramo povoljne uslove za sledeću fazu i obradu parodontalnog džepa. Upotreba lasera je veoma siguran postupak, jer osim sterilizacije bakterija onemogućava i prenošenje bakterija i virusa. Njegovim povoljnim dejstvom stimulišemo rast zdravog tkiva.

Sa Vama smo od dijagnoze do održavanja postignutih rezultata.