Protetika

Bezmetalne krune

Ako je zubima vađen živac, imate veći broj plombi, nedostaje Vam jedan ili više zuba, pravo rešenje za Vas je  bezmetalna kruna ili most.


Bezmetalne krune mogu biti od različitih vrsta porcelana, kao što su cirkonija, litijum-disilikat, leucit-keramik. Ovi materijali daju osmeh bez tamnog ruba oko gingive, prozirnost i dubinu sličnu prirodnom zubu, tako da je estetski problem koji je često nosila metal-keramika izbegnut, a lepota i mogućnosti novih materijala dolaze do izražaja.

Osim estetskog, postoji i razlika u pripremi zuba, pa se za bezmetalne krune brušenje završava u nivou desni ili tik ispod njih. To nam donosi zdravu i neoštećenu gingivu, koja se odlično stapa uz krunicu. Time se povlačenje desni svodi na minimum. Porcelan je biokompatibilan materijal, koji nema nikakav štetan efekat.


Prelamanje svetlosti kod bezmetalnog porcelana i transparentnost omogućavaju da se zub s krunom potpuno stopi u okolne, prirodne zube.


Cirkonija keramika predstavlja zlatni standard protetskih fiksnih nadoknada. To je materijal koji svojom estetskim i mehaničkim svojstvima menja sve druge materijale za izradu nadoknada. Pružamo jos jednu veliku pogodnost za pacijente a to je bezkontaktni otisak za krunice i mostove. Nema više otisaka masom koja često ume da bude neprijatna za pacijenta već se stanje beleži intraoralnim skenerom. Digitalnim otiskom dobijamo veliku preciznost i brzinu izrade.


U zavisnosti koji problem treba da rešimo i kakav je pritisak žvakanja, najčešće biramo između višeslojnog cirkona, cirkona prekrivenog keramikom ili litijum-disilikata. Bezmetalna keramika pruža izuzetan vizuelni efekat (boja, translucencija, tekstura prirodnog zuba), tako da lako može da se uklopi u prirodni zubik.

Trud će Vam se isplatiti izuzetnim estetskim zadovoljstvom.

Metalokeramičke krune

Pre ulaska bezmetalne keramike u široku upotrebu krunice i mostovi su se radili od metalne osnove presvučene keramikom. Sadašnja legura metala koja služi kao osnova najčešće ne izaziva klasične alergije ali se dešava da zbog pojave galvanskih struja dolazi do promena na mekom tkivu, unutrašnjosti obraza, jezika ili nepca. Metalokeramičke krune su finansijski povoljnije i nalaze još uvek svoje mesto u protetskoj rehabilitaciji.

Mobilna protetika

U našoj ordinaciji razumemo pacijente kojima je teško da prihvate protezu kao rešenje svoje bezubosti ili krezubosti, a nisu u situaciji da odaberu implante ili krunice kao rešenje. Uz naše detaljno objašnjenje i pokazivanje kako one izgledaju, mnogi se ipak odluče za jednu od opcija mobilne protetike jer je najvažnije da se povrati funkcija žvakanja i govora, naravno, uz prihvatljiv estetski izgled. Svaka proteza ima nepce, tj. luk na nepcu koji povezuje levu i desnu stranu.

Kombinovani rad

U slučaju da je broj i raspored zuba nepovoljan, a želimo rad koji je stabilan i lep, opredeljujemo se za kombinaciju fiksne i mobilne nadoknade. Takvi radovi se zovu kombinovani radovi, a pacijentu pružaju estetsku i funkcionalnu celinu.


Ovakvim radom koristimo preostale zube i time čuvamo alveolarnu kost, vraćamo ili uspostavljamo nove međuvilične odnose, čime pacijentu omogućavamo bolju funkciju žvakanja i simetriju lica.


Ovo je pravo rešenje za pacijente koji ne žele da im se vide kukice na protezi, ili se boje da će im proteza biti nestabilna. Krunice na postojećim zubima daju prirodni osećaj žvakanja, jer smo iskoristili postojeće receptore na korenima zuba, a skrivena veza krune i proteze daje lep neprekidni niz. Skriveni spoj čine vezni elementi raznih vrsta pričvršćivača „klizači, prečke, dugmičasta sidra”, čime se izbegava nepopularna kukica, a proteza ima znatno poboljšano opterećenje, a samim tim i urađeno dugo traje.


Pored estetike, ovakav spoj daje i izuzetnu stabilnost, što je posebno značajno kod donje proteze, gde je prisustvo kosti znatno manje. Najčešće pacijenti idu bez donje proteze iz opravdanog straha da će ona biti nestabilna. Tako zapadaju u sve veći problem.


Ako u vilici ostanu stabilni korenovi zuba, mogu se iskoristiti kao dodatni držači, naročito donje proteze. Takve proteze se zovu supradentalne i pacijent ima osećaj sigurnosti, što je najvažniji uslov za njeno prihvatanje.


Da bi se sačuvali svi pozitivni efekti kombinovanog rada, pacijentu savetujemo da jednom godišnje dođe na kontrolu i promeni silikonski deo u pričvršćivaču.

Fleksibilne i polufleksibilne proteze

Proteze od ovih materijala odlično su rešenje za pacijente koji ne žele da bruse svoje zube, ili postavljaju implant. Veoma su lagane, napravljene od antialergijskih materijala, nemaju metalnih elemenata u sebi, brzo se prave i lako se uklapaju u preostali zubik.

 

U našoj ordinaciji nudimo pacijentima proteze od Vertex ThermoSensa, ili Bio Dentaplasta.

 

Kod Vertex proteza kukice su u boji zubnog mesa, gotovo neprimetne. Mogu da se izrađuju kao parcijalne ili totalne proteze, i višestruko su lakše od klasičnih akrilatnih. Materijal je veoma otporan na žvakanje, a može i da se reparira – dodaje zub ili kukica. Dobra strana je da ove proteze mogu maksimalno da se redukuju.

 

Proteze napravljene od Bio Dentaplasta izuzetno su lagane i fleksibilne, zahtevaju da zub na koji se oslanja kukica ima određen oblik koji može da zadrži kukicu. Skelet i kukice proteze su u boji zuba i preporučuju se za niz koji je višestruko isprekidan.

Totalne proteze

Naravno ,tu su i totalne proteze čija baza osim akrilata može  da se pravi i od silikonskog materijala što smanjuje težinu samog rada. Zubi koji se postavljaju sada su višeslojni i veoma lepog i prirodnog izgleda. Za osobe koje nisu u materijalnoj ili zdravstvenoj situaciji da urade mostove na implantima, totalna proteza je nezaobilazno rešenje.

Kad nešto ne boli, ne znači da ne postoji!