Periodontalna hirurgija

Hirurško lečenje parodontopatije

Nakon uspostavljanja dijagnoze, određujemo plan terapije za svaki zub, imajući u vidu željeni rezultat. Hirurškim rešenjem želimo da smanjimo ili potpuno uklonimo parodontalni džep i omogućimo pacijentu da dobro održava higijenu, čime moguće komplikacije držimo pod kontrolom.

 

Odlučujemo se za hiruršku intervenciju kada želimo da pod kontrolom oka obradimo duboko parodontalne džepove i nadoknadimo alveolarnu kost. Ovaj zahvat je relativno lak. Izvodi se u lokalnoj anesteziji i oporavak pacijenta je brz, bez odsustvovanja od svakodnevnih obaveza. Nakon intervencije dobijate uputstvo u vezi sa ishranom, lekovima i pravilnom higijenom.

 

Operativnih zahvata ima više. Osnovna je  razlika da li samo hirurški čistimo koren i tkivo zuba, ili ubacujemo kost i membranu. To je veoma pouzdana intervencija koja dokazano daje višegodišnje  rezultate i produžava vek zuba.

 

Naši pacijenti se boje hirurških intervencija, ali nam i nakon 15 godina dolaze zadovoljni . Ovom intervencijom sačuvali su zube, funkciju žvakanja i osmeh. I, što je njima najvažnije, izbegli su protezu.

U toku hirurške intervencije, u zavisnosti od toga šta želimo kao rezultat, koristimo:

 

– Koštane zamenike za kost, koji su biokompatibilni i omogućavaju integraciju s okolnim tkivom
– Resorptivne membrane, koje imaju ulogu da očuvaju veštačku kost u procesu zarastanja
– Proteine gleđnog matriksa koji učestvuju u stimulaciji zarastanja parodontalne rane.

 

Nakon hirurške intervencije postavljaju se hirurški šavovi, koji se uklanjaju nakon nedelju dana. Zubi su posle toga potpuno u funkciji.

Trud će Vam se isplatiti izuzetnim estetskim zadovoljstvom.

Mukogingivalna hirurgija

Frenektomija

Kada su veze između usne i grebena postavljene da razmiču zube, obaraju buduću protezu, ili ogole korenove zuba, koristimo metode mukogingivalne hirurgije.

 

Frenektomija je najčešća vrsta ovakvih intervencija, gde se laserom ili hirurški uklanja suviše kratak sluzokožni nabor, koji povezuje donju ili gornju usnu s gingivom i alveolarnim grebenom. Interevencija se veoma često radi u dečjem uzrastu kako bi se izbeglo razdvajanje sekutića ili sapetost jezika.

Recesija gingive

Ogoljenje korena je veoma česta anomalija čiji uzroci mogu biti višestruki, od kojih su najčešći urođeni defekt alveolarne kosti, loša tehnika pranja zuba i ortodontska pomeranja.

 

Pacijent se odlučuje za neku od vrsta hirurških zahvata zato što ogoljen zub postaje preosetljiv na toplo-hladno, slatko, kiselo, sve to uvećava mogućnost za nastanak karijesa, ili zbog nezadovoljavajućeg estetskog izgleda. Hirurškom intervencijom se ogoleli deo korena prekriva transplatatom s nepca i sluzokožom oko zuba. Sve se ušiva hirurškim koncem i štiti hirurškim pakovanjem.

 

Nakon intervencije potrebno je da pacijent maksimalno smanji mimiku, uzima meku hranu i maksimalno smanji fizičku aktivnost. Ako posao ne zahteva retoričke veštine, bez problema može da ga obavlja.

Produženje kliničke krune

U slučaju da Vam je krunica zuba isuviše kratka za protetski rad, radimo hirurški zahvat kojim se omogućava da više zubne supstance bude na raspolaganju. Ova tehnika nam pomaže i u pojedinim slučajevima tzv. gummy smile izgleda, koji bi pacijenti često voleli da promene.

Konturisanje gingive

Ako ste nezadovoljni linijom svog osmeha, ili, ako je neki od zuba kraći od susednih, dr Santrač laserom ili gingivektomijom postiže simetriju i vraća lepotu osmeha.

Oralna hirurgija

Uspešno radimo:


– vađenja zalomljenih korena,
– vađenje neizniklih i poluizniklih zuba,
– hiruršku pripremu pacijenata za protetski rad (u slučajevima neophodne korekcije koštanog i mekog tkiva, koji bi otežali izradu proteze ili njeno nošenje. Najčešće su to koštane izbočine nastale nakon teških ili nestručnih vađenja zuba),
– uklanjanje infekcije s vrha korena,apikotomija (najčešće su nakon neuspelih lečenja zuba ili kao posledica uznapredovalog karijesa).

Trud će Vam se isplatiti izuzetnim estetskim zadovoljstvom.

Implanti

su najbolje rešenje ukoliko:


– Vam nedostaje samo jedan zub
– ako je bezuba jedna strana vilice
– ako uopšte nemate zuba u vilici.


Implanti su idealno rešenje kako funkcionalno, tako i estetsko. Ako Vam je mrska ideja o protezi koja se skida ili ne želite da brusite susedne zube zarad pravljenja krunica, to dobijate implantima.


Postavljanje implanata je potpuno bezbolno, radi se pod lokalnom anestezijom, pri čemu se ušrafljuje titanijumski šraf koji imitira prirodni koren. Posle izvesnog vremena postavlja se zubna navlaka – krunica, čime implant počinje da vrši funkciju zuba.


Za ugradnju implanata potrebno je dovoljno koštane i mekotkivne mase, a kontraindikacije su retke. Titanijum je materijal biokompatibilan s ljudskim tkivom, tako da se većina pacijenata, što se opšteg zdravlja tiče, može podvrći implantnoj terapiji. Kontraindikacije su retke.


Oralna higijena i adekvatni protetski rad su presudni za opstanak implanata. Ukoliko se plak i naslage ne uklanjaju dovoljno dobro, dolazi do peri-implantita i gubitka koštane podrške oko implanata.


Uz naše redovne kontrole, urađeno će trajati godinama. Mi ćemo Vas obučiti kako da higijenu zuba i implanata održite na zavidnom nivou, uz redovne kontrole.

Lep osmeh uz urađene implante može trajati godinama.